යුද්ධෙන් පස්සෙ අපිත් ‘ෆේල්’ වුණා

ඩග්ලස් දේවානන්ද පසුගිය ආණ්ඩු සමයේ කුඩා කර්මාන්ත කටයුතු ඇමතිවරයා වූ අතර මේ වන විට වත්මන් ආණ්ඩුව සමගද හිත හොඳින් ක්‍රියා කරන දේශපාලඥයෙකි. නමුත් ඔහු ප්‍රසිද්ධ උත්සව හා දේශපාලන පාර්ශව කිසිදු එකක් සමග පෙනී සිටිනු දක්නට ලැබුණේ ඉතා අඩුවෙනි. මේ ඔහු හා “ද කලම්බො පෝස්ට්” පැවැත්වූ සංවාදයයි.

** පසුගිය ආණ්ඩු සමය සහ වත්මන් තත්ත්වය පිළිබඳව අදහස පවසන්න?

දැන් රටේ තිබෙන්නේ යුද්ධෙන් පසු වර්ධනීය ස්වභාවයක්. පසුගිය රජයට තිබුණේ යුද මනෝභාවයක්. ඔවුන් යුද්ධය අවසන් කළා. වත්මන් රජය ඊට එහා වර්ධනීය තත්ත්වයක් පෙන්නුම් කරනවා පෙනෙනවා.

** පසුගිය රජය සහ වත්මන් රජය දෙමළ ජනතාව පිළිබඳව ආකල්පමය වෙනසක් දක්වනවා ඔබට පෙනෙනවද?

පැහැදිලිවම පෙන්නුම් කරනවා. දකුණේ ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ අවි අතට ගත්තම දකුණේ ජනතාව එය ඔවුන් වෙනුවෙන් පෙනී සිටීමක්, ජනතාව වෙනුවෙන් කළ කැපවීමක් ලෙස දුටුවා. ඒ ආකාරයටම කොටි සංවිධානය උතුරේ අවි අතට ගත්තම දෙමළ ජනතාව එය තමන් වෙනුවෙන් කරන සටනක් බවට තේරුම් ගත්තා. කොටි සංවිධානය තමන් ආයුධ අතට ගත්තේ දෙමළ ජනතාව වෙනුවෙන් කියල ප්‍රකාශ කරන කොට මහ ආණ්ඩුවෙන් ඒ බව සනාථ කරන දේවල් සිද්ධ වුණා.
යුද්ධය අවසන් වුණාට පසුව එම රජය සංවර්ධන ක්‍රියාවලියක නිරත වුණා. නමුත් දෙමළ ජනතාවගේ හදවත් දිනා ගැනීමට තරම් ඔවුන් සංවේදී, බුද්ධිමත් ආකාරයෙන් කටයුතු කරන බවක් දකින්නට ලැබුණේ නැහැ. එම සංවර්ධනය ජනතාව අතරට ගෙන යන්න දේශපාලන නායකත්වයට හැකියාවක් තිබුණේ නැහැ.

** ඒ කියන්නේ යුද්ධය අවසන් වීමෙන් පසුව ජනතාවගේ සිත් සැනසීමට ඔබටත් බැරි වුණා?

ඇත්ත වශයෙන්ම බැරි වුණා. අපට මහ ආණ්ඩුව සමග කටයුතු කරද්දී සිමා සහිත ලෙස තමයි කටයුතු කරන්න ලැබෙන්නේ. එම රජය දෙමළ ජනතාවගේ සිත් දිනා ගැනීමට යම් යම් කටයුතු සිදු කළා. නමුත්, එය නියමාකාරයෙන් සිද්ධ වුණේ නැහැ. මම මහින්ද රාජපක්ෂ ජනාධිපතිවරයාට යම් යම් දේවල් සම්බන්ධයෙන් ඉල්ලීම් කළත් ඔහු වටේ සිටි පිරිස් නිරන්තරයෙන් ඒ සඳහා අකුල් හෙළුවා.
උදාහරණයක් ලෙස ‘ඕමන්තේ මුරපොල’ ඉවත් කරන්න කියලා ඉල්ලුවම ඒක ඉටු කරන්න වටේ හිටපු පිරිස් ඉඩ දුන්නේ නැහැ. එම මුරපොළ ඉවත් කළා කියල ජාතික ආරක්ෂාවට බාධාවක් ඇති වෙන්නේ නැහැ. නමුත් මේ රජය එය ඉටු කළා.

** විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය නැවත අවශ්‍යයි කියල යම් යම් කණ්ඩායම් නැවත ප්‍රකාශ කරන එක හරිද?

විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය මගින් අපේ සුළු පක්ෂවලට යම් බලයක් වාසියක් ලැබුණා. බලය ලබා ගැනීම සඳහා අපේ සහයෝගය මහ පක්ෂ සඳහා අවශ්‍ය වුණ නමුත් විධායකය අහෝසි කිරීම මගින් එම තත්ත්වය ඉවත්ව යන බවක් පෙනෙනවා. ප්‍රධාන පක්ෂ එකතු වී බලය ලබා ගත්තට පස්සේ සුළු පක්ෂ හුදකලා වීමක් දකින්නට ලැබෙනවා. එම නිසා විධායකය අහෝසි කිරීමකින් තොරව යම් බලතල අවම කිරීමක් යටතේ පවත්වාගෙන යාම සම්බන්ධයෙන් දැනට සොයා බලමින් අපි ඉන්නේ.
19වැනි සංශෝධනයට දෙමළ ජනතාවගේ ප්‍රශ්නත් ඇතුළත් කරන්න තිබුණ නමුත් එහෙම වුනේ නැහැ. ඒ සඳහා දෙමළ ජාතික සංවිධානය සම්පුර්ණයෙන් වගකිව යුතුයි. ඔවුන් තමන්ගේ බලය, තත්ත්වය පවත්වාගෙන යාමට පමණයි කටයුතු කරන්නේ.

** නැවත පදිංචි කිරීම් සහ ඉඩම් ලබා දීමේ තත්ත්වය ගැන සෑහෙනවද?

මේ සඳහාත් දෙමළ ජාතික සන්ධානය වගකිව යුතුයි. මැතිවරණයට පෙර රහස්‍ය සාකච්ඡා පැවැත්වුවා කියල කිව්වා . මේ රජයෙන් එම ඉල්ලීම් ඉටු කරගන්න පුළුවන් කියල ජනතාව රැවටීමක් පමණයි ඔවුන් සිදු කරලා තිබෙන්නේ. නොවිසදුණු ප්‍රශ්න ගණනාවක් තිබෙනවා. නමුත් කිසිම බලපෑමක් දෙමළ ජනතාව වෙනුවෙන් රජයට සිදු කරන්නට දෙමළ ජාතික සන්ධානය ඉදිරිපත් වෙන්නේ නැහැ.

** දෙමළ ජාතික සන්ධානයට අත දික් නොකර මධ්‍යම රජයට අදාලව මේක පැහැදිලි කළොත්?

මධ්‍යම රජයේ නෙමේ මෙතන ප්‍රශ්නය තිබෙන්නේ. දෙමළ සන්ධානයට අවශ්‍ය මේ ප්‍රශ්නය විසඳන්න නෙමෙයි. මේ ප්‍රශ්නය විසඳුවොත් ඔවුන්ට මේ අහිංසක දෙමළ ජනතාව තමන්ට අවශ්‍ය පරිදි නටවන්නට හැකියාවක් ලැබෙන්නේ නෑ. ඒක නිසා දෙබිඩි පිළිවෙතක් අනුගමනය කරමින් මධ්‍යම රජය ලබා දෙන අවස්ථා මග හරිමින් ඔවුන් දෙමළ ජනතාව නොමග යැවීමක නිරත වෙලා ඉන්නවා.
පසුගියදා රටේ සියලුම මහ ඇමතිවරු කැඳවලා ජනාධිපතිතුමා සාකච්ඡාවක් පැවැත්වුවා. නමුත් විග්නේෂවරන් මහ ඇමතිවරයා ඒකට ආවේ නැහැ.
ඊට පස්සේ උතුරට ගිහින් කියන්නේ රජය අපට අවස්ථාව දුන්නේ නැහැ කියල. දෙමළ ජාතික සන්ධානය තවම ඉන්නේ ජාතිවාදී මාවතක. ඔවුන්ට ඕන දේශපාලන විසඳුමක් ලෙස සඳහන් කරමින් රටෙන් කෑල්ලක් අරගන්න. විසදීමට හැකි ගැටලුවක් දිගින් දිගටම ඇදගෙන යමින් තමන්ගේ බලය තහවුරු කර ගැනීමේ කාර්යයක පමණයි ඔවුන් නිරත වෙන්නේ.

** ඔබට බැරිද දෙමළ ජාතික සන්ධානය හරි මගට ගන්න?

අපි ගමන් කරන්නේ සංහිඳියාවේ මාර්ගයේ. ඔවුන් ගමන් කරන්නේ ජාතිවාදී මාර්ගයේ. ඉතින් කොහොමද එකතු වෙන්නේ?
ඔවුන් දකුණේ නායකයන් එහෙට ගියාම සළු පළඳමින් පිළිගන්නවා. නමුත් දකුණේ දයාබරත්වය දෙමළ ජනතාව අතරට ගෙන යන්නට ඔවුන් කටයුතු කරන්නේ නැහැ. සංහිදියාව ඔවුන්ගේ ශබ්දකෝශයේ නැහැ.

පසුගියදා මාධ්‍යවේදීන් යාපනේට ගියාම විග්නේශ්වරන් කිව්වේ දකුණේ මාධ්‍යවේදීන් ගැන විමර්ශනය කරනවා, නමුත් උතුරේ ඝාතනයට ලක් වූ සහ අතුරුදහන් වූ මාධ්‍යවේදීන් ගැන තැකීමක් නැහැ කියල. මේක සම්පුර්ණයෙන්ම ජාතිවාදී ප්‍රකාශයක්. ජනතාවට මොනවද මොහු මේ ප්‍රකාශ කරන්නේ? උතුරට වෙනස්කම් කරනවා කියල ඔහු ප්‍රකාශ කරන්නට උත්සාහ කරන්නේ.

** භාෂා ප්‍රශ්නය සඳහා කුමක්ද විසඳුම?

අගමැතිතුමා නව අධ්‍යාපන ප්‍රතිපත්තියක් ඉදිරිපත් කරන්න යනවා. ඒවා පිළිබඳව අප යම් යහපත් බලපොරොත්තුවක් තිබෙනවා. නමුත් දෙමළ ජාතික සන්ධානය උතුරේ සිංහල උගන්වන්න දෙන්නේ නැහැ. ඔවුන් කටයුතු කරන්නේ සංහිඳියාව ඇති කරන්න නෙමේ. පසුගිය රජය සමයේත් අපගේ ඉල්ලීම්වලට ලැබුණේ යහපත් ප්‍රතිචාර නොවෙයි.

** මහින්ද රාජපක්ෂ නැවත බලයට ගේන්න පිරිසක් නැවත උත්සහ කරනවා. ඔබ කොයි පැත්තේද?

සුළු පක්ෂ ලෙස මහ ආණ්ඩුවේ ඉන්නේ කවුද කියන එකට වඩා අපි ඉන්න ඕනෑම කෙනෙක් එක්ක වැඩ කරන්න සුදානම් වෙන්න ඕන. අපේ ජනතාව වෙනුවෙන් ඉටු කර ගත හැකි කාර්යය වෙනුවෙන් ඔවුන් සමග සහයෝගයෙන් අපගේ අරමුණ ඉටු කිරීමට කටයුතු කළ යුතු වෙනව.

** පසුගිය කාලයේ සිදු වූ ඝාතන, දුෂණ වංචා පිළිබඳව විමර්ශනය කරද්දි ඔබටත් ලලිත්-කුගන් අතුරුදවීම සම්බන්ධයෙන් ඇඟිල්ල දිගු වෙලා තිබෙනවා?

ප්‍රේමදාස ජනාධිපතිවරයාගේ ඝාතනයෙන් පස්සේ අපට ඝාතන සම්බන්ධයෙන් චෝදන එල්ල වෙලා තිබෙනවා. රවිරාජ්, ජෝශප් පරරාජසිංහම් ඝාතනය සම්බන්ධයෙන් අපට චෝදනා එල්ල වෙලා තිබෙනවා. දේශපාලන උවමනා ඉටු කරගැනීමට අපට ඕනෑම චෝදනාවක් කරන්න පුළුවන් නමුත් විමර්ශනය කරලා, ඇත්ත හෙළිදරව් කරගන්නත් හැකියාවක් තිබෙනවා.

සංවාදය : කසුන් ගනේවත්ත

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *